از 25 خرداد تا 5 تیر با 3 میلیون تومان تخفیف
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مدرک حسابداری CPA

مدرک CPA

حسابداری به عنوان زبان کسب و کار شناخته می شود، چرا که اطلاعات و عملیات مالی در هر شرکتی تعیین کننده است.

در هر شغل و صنعتی برای تعیین سطح تخصص افراد آزمون، دوره و مدرک برای افراد ارائه می شود . در صنعت مالی برای سطح بندی افراد نیز این موارد وجود دارد و اولین مدرک رسمی یک حسابدار CPA است.

مدرک حسابداری CPA چیست ؟

Certified Public Accountant

حسابدار عمومی تایید شده یا همان سی پی ای حسابداری است که بعد از گذراندن دوره های مالی و انجام آزمون های مختلف توانسته مدرک CPA را بگیرد. همه شرکت ها به این افراد به عنوان کارشناس مالی نگاه می کنند. متاسفانه در ایران هنوز موسسه یا سازمان معتبری برای دریافت این مدرک وجود ندارد. CMA یکی از مدارک بالاتر از   CPA است که در ایران توسط مرکز مالی ایران برگزار می شود.

چه کاربردی دارد؟

به سوال CPA چیست پاسخ دادیم. سی پی ای شخصی است که از کوچکترین کسب و کار تا بزرگترین کسب و کار را می تواند تجربه کند. استارت آپ ها هم میتوانند با سی پی ای ها همکاری کنند. سازمان ها به افراد با استعداد ، باهوش و پرسرعت یا با تجربه نیاز دارند و CPA  ها می توانند این جایگاه را پر کنند.

به عنوان یک حسابدار عمومی تایید شده می توانید در همه صنایع کار کنید. دولتی یا خصوصی تفاوتی ندارد چرا که همه سازمان ها در قسمت مالی می توانند از شما استقبال کنند.

یکی از جالب ترین آمار این صنعت حضور بیشتر خانم هاست. براساس آمار 57 درصد افراد جدید در این صنعت خانم هستند.

درآمد حسابداری CPA چقدر است؟

براساس آمار سال 2021 وبسایت گلاسدور درآمد یک حسابدار بین 145 الی 156 هزار دلار محاسبه می شود. باید در نظر گرفت که این مبلغ حقوق سالانه است. اگر یک کمک حسابداری یا Partner CPA  باشید این مبلغ به 138  هزار دلار در سال کاهش می یابد.

این مبلغ براساس آمار جهانی است و قطعا براساس شرایط شما می تواند تغییر پیدا کند. هر سازمانی برای استخدام افراد معیار های مختلفی دارد که باید قبل از مراجعه برای استخدام حتما درباره آن مطالعه کنید.

هزینه دوره حسابداری  CPA چقدر است؟

شما باید قبل از دریافت مدرک یک دوره مالی و چندین آزمون مختلف را با نمره بالا پشت سر بگذارید. براساس قیمت گذاری وبسایت Becker  دوره CPA با قیمت 3000 دلار قابل ثبت نام است. ممکن است فکر کنید چرا این دوره انقدر گران است. حجم بالای مطالب ، کتاب های چاپی و ارتباط های آنلاین از دلایل این دوره است. دوره های مختلفی درباره این مدرک وجود دارد که باید گوگل کنید ! و اینکه مطمئن شوید ایا از ایران می توانید شرکت کنید یا خیر!

معیار های خود را حتما به یاد داشته باشید تا یک انتخاب خوب را تجربه کنید.

یادگیری تخصصی حسابداری ، مالیات و بیمه
بازار کار حسابداری در ایران ، فرصت ها و تهدید ها

مدت زمان لازم برای دریافت گواهینامه CPA

می‌تواند متفاوت باشد و بستگی به تعدادی از عوامل دارد، از جمله سابقه تحصیلی فرد، تجربه کاری، و سرعت گذراندن دوره‌های مورد نیاز و امتحانات. در کل، فرآیند دریافت مدرک CPA شامل مراحل زیر است:

  1. تحصیلات شما : داشتن حداقل مدرک کارشناسی مرتبط با حسابداری و تجارب آموزشی معادل 150 واحد دانشگاهی در ایالات متحده که ممکن است شامل تحصیلات تکمیلی نیز باشد.
  2. امتحان CPA : موفقیت در چهار بخش امتحان CPA که شامل حسابداری مالی و گزارشگری، حسابرسی و اطمینان‌بخشی، محیط و تنظیمات کسب‌وکار، و قانون و اخلاق می‌شود.
  3. تجربه کاری : کسب تجربه کاری مرتبط تحت نظر یک حسابدار رسمی که معمولاً باید یک تا دو سال باشد.
  4. مجوز : ارائه مدارک مورد نیاز و دریافت مجوز رسمی از بورد حسابداری در ایالت مربوطه.

 

به طور میانگین، فرآیند کامل می‌تواند از دو تا پنج سال زمان ببرد، البته این مدت برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در ایران یا سایر کشورهایی که CPA مستقیماً پذیرفته نمی‌شود، ممکن است فرآیندها و الزاماتی متفاوت اعمال شود.

عضویت در هفته نامه ایمیلی حسابیمو
نام و ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه حسابداری و مالیات مطلع شوید.
اشتراک گذاری مطلب