خلاصه گزارش مالی ایلیا، وضعیت ایران در خدمات مالی

شرکت مشاوره مدیریت ایلیا

شروع ماجرا …

ما ایران، کشورمان را خیلی دوست داریم. ایران کشوری ست با فرهنگ غنی، طبیعت چهارفصل، تنوع جغرافیایی، فرهنگی و قومیتی که نظیرش کم تر دیده شده است. اما همین ویژگی های متمایزکننده باعث می شود شاهد تنوع چشمگیری در رفتارهای مختلف مردم همچون رفتار مالی آن ها، نیازها و دغدغه هایشان نیز باشیم. امیرعلی هفته پیش کرونا گرفت. بالفاصله خانمش باران هم دچار شد و بعدش هم پسر 7 ساله اش سامان! هفته قبل هم شرکت شان، بخاطر کرونا بعد از شش ماه مجبور شد تعدادی از پرسنل را تعدیل کند که امیرعلی هم جزو آن ها بود. از یک طرف اجاره خانه شان و از یک طرف هزینه آزمایش کرونا و درمان و خورد و خوراک همه و همه باعث شد حسابی این روزها امیرعلی گرفتار شود. به فکر افتاد بر ود وام بگیرد که گفتند باید پول بگذاری تا چند ماه دیگر ببینیم چه می شود.

متنی که خواندید مقدمه ای بر گزارش شرکت مشاوره مدیریت ایلیا ست. این شرکت در زمستان 1399 طبق یک گزارش جامع صنعت مالی ایران را بررسی کرده و دسته بندی های آماری ارائه داده است.

شرکت مشاوره مدیریت ایلیا مطالعه‌ای با عنوان «مردم ایران از خدمات مالی چه می‌خواهند؟» انجام داده و در این مطالعه سعی کرده به این پرسش پاسخ دهد که آیا خدمات و راهکارهای مالی موجود، پاسخ مناسبی برای همه گروه‌های رفتار مالی جامعه ایران است یا نه. در واقع این گزارش با این هدف انجام شده که نشان دهد خدمات مالی موجود و فعلی چه گروه‌هایی را بیشتر خوشحال می‌کند و برای چه گروه‌هایی کم‌فایده یا بی‌فایده است. از طرف دیگر نشان داده هر یک از گروه‌های رفتاری چه خدمات مالی را برای خود مطلوب و جذاب می‌دانند تا تلنگری باشد برای حرکت به سمت خدمات مالی متناسب‌سازی‌شده، نوآورانه و جذاب‌تر برای همه افراد و گروه‌های جامعه ایران.

چرا این تحقیق انجام شد؟

در عصر حاضر، پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی و علوم داده و همچنین تغییرات که در قوانین و مدل‌های کسب‌وکار رخ داده است، موجب تحولات عظیمی در خدمات مالی و نحوه ارائه آنها شده است، در حوزه مالی نیز شاید ظهور هرچه بیشتر فین‌تک‌ها در چند سال اخیر تاییدی بر این تحول است. با وجود تمام تغییراتی که امروزه شاهد آنها هستیم، همچنان «مشتری و انتظارات او» در مرکز تصمیم‌گیری‌های کسب‌وکاری باقی مانده است.

بر این اساس 5 اصل حول انتظارات مشتری می چرخد:

  • متناسب سازی
  • اعتماد
  • خودکار سازی
  • حل مسئله
  • آینده نگری

در حال حاضر چه خدمات مالی در ایران ارائه می شود؟

صنعت خدمات مالی در واقع صنعتی است که برای تسهیل جریان وجوه و مدیریت ریسک، تقسیم خطر و کاهش ریسک، خدماتی را ارائه می دهد.

خدمات مالی در مطالعه حاضر شامل تمامی خدمات در حال ارائه در کشور در حوزه های بانکداری، سرمایه گذاری، بیمه و خدمات مالی شرکتی است. بازار خدمات مالی یکی از بازارهایی است که نوآوری ها در آن به شدت به سه عامل نیاز مشتریان ، پیشرفت تکنولوژیک و قوانین وابسته است و  عدم هماهنگی و سازگاری میان این سه عامل موجب پیچیدگی و عدم اطمینان روز افزون این بازار است.

چهار دسته اصلی خدمات مالی در ایران :

سرمایه گذاری ، بانکداری ، بیمه و خدمات شرکتی

سرمایه گذاری

عبارت است از تبدیل وجوه مالی به یک یا چند نوع دارایی که با هدف رشد و توسعه سرمایه و بهرمندی از منافع آن در آینده صورت میگیرد. هرچند سرمایه گذاری می تواند اهدف دیگری از قبیل حفظ ارزش پول و کاهش ریسک در انواع فعالیت های اقتصادی همچون کسب و کار را نیز دنبال کند.

بانکداری

براساس الزام بانک مرکزیف مقرر شده است تا بانک ها مشتریان خود را بر اساس معیار هایی طبقه بندی کرده است. بانک ها خدمات خود را متناسب با طبقه مشتریان ارائه کنند که یکی از این دسته بندی ها بانکداری خرد و بانکداری تجاری است.

بیمه

بیمه از طریق پول هایی که افراد و موجودیت ها برای خرید بیمه نامه می پردازند، اشخاصی را که متحمل لطمه، زیان یا حادثه نا خواسته ای شده اند قادر می سازد که پیامد های این وقایع ناگوار را جبران کنند و از این طریق افراد را در پرداخت خسارت به یکدیگر شریک می سازد.

خدمات شرکتی

در دنیای امروز گسترش فعالیت های اقتصادی و مالی در داخل کشور و در عرصه بین المللی، موجب ارائه خدماتی همچون برون سپاری خدمات حسابداری ، حسابرسی ، امور مالیاتی و مشاوره در این حوزه شده است. همچنین مکانیزه کردن این دسته از خدمات نیز توسط دسته دیگری از بازیگران در حال عرضه است.

اشتراک گذاری مطلب