تفاوت چک بین بانکی و چک بانکی

تعریف چک بین بانکی و تفاوتش با چک بانکی

تعریف چک

چک یکی از اوراق بانکی یا سند تجاری است که در برخی معاملات جایگزین پول نقد می باشد.

چک برای تسهیل نقل و انتقالات و معاملات استفاده می شود.

چک نوشته ای است که توسط آن، صادر کننده چک وجوهی را در زمان مشخصی در اختیار شخص دیگر قرار می دهد.اعتبار چک به حدی می باشد که قانونگذار در قانون تجارت صراحتا اعلام کرده است که چک به محض ارائه به بانک باید وصول شود و به حساب شخص واریز گردد. گاهی اوقات چک به عنوان ضمانت های مختلف، گاهی به عنوان پول نقد، گاهی به عنوان حسن انجام کار می باشد. در صورت عدم موجودی ارائه دهنده چک بسته به شرایط مختلف مجازات کیفری می شود.

خیلی از افراد در کسب و کارها از چک برای پرداخت های خود استفاده می کنند. بارها این جمله به گوشمان خورده که (چک فلانی سنده ، خیالت راحت پر میشه). پس مشخصا افراد بازاری و کسب و کارهای کوچک و بزرگ از چک برای خرید های کسب و کارهایشان استفاده می کنند.

بعد از مدت ها به دلیل وصول نشدن چک ها و وجود چک های حامل و خرج چک اشخاص دیگر، دولتت قانون چک های صیادی را راه اندازی کرد و در حال حاضر ما قانون چک را در راس معاملات بانکی داریم.

 

انواع چک بانکی

 

چک بانکی عادی

چک تایید شده

چک تضمین شده

چک بین بانکی

چک مسافرتی

 

چک عادی چیست؟

یکی از چک هایی که افراد صادر میکنند همین چک عادی است که برای انتقال مبلغ مشخصی به عنوان مبلغ نقد به شخص مقابل ارائه می شود.نوشتار این چک قواعد و قوانین خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که در قانون جدید چک هر کسی توانایی دریافت چک را ندارد و باید شرایط خاصی مثل داشتن کسب و کار و مدارک معتبری از این قبیل ارائه دهند تا چک به آنها ارائه شود.

 

چک تایید شده بانکی

یکی دیگر از انواع چک ها ، چک تایید شده است. بانک در زمان صدور این چک تایید می کند که در حساب بانکی شخص صادر کننده چک مبلغی معادل مبلغ چک وجود دارد.

 

چک تضمین شده چیست؟

در این نوع چک که توسط صادر کننده چک و به درخواست او صادر می گردد، پرداخت وجه چک، توسط بانک صادرکننده چک ، تضمین می شود. اعتبار این چک بسیار بالا می باشد.تنها ایراد چک های تضمین شده این می باشد که فقط در همین بانک یا شعب مربوط به آن قابل وصول می باشد.این چک نیاز به دست چک ندارد.در صورت فوت فرد هم این چک قابل وصول می باشد.

 

چک مسافرتی یا همان تراول چک

چک مسافرتی یا همان تراول چک، توسط بانک با مبلغ مشخص درج شده بر روی آن صادر می شود.این چک یکی از چک هایی می باشد که از اعتبار بالایی برخوردار است و در هر بانکی قابل وصول می باشد.

 

چک رمزدار یا چک بین بانکی چیست؟

این چک به درخواست مشتری صادر می شود. این چک به منزله حواله ای است که توسط آن پول نقد بین بانک ها در حساب مشتری صادر می شود.این چک دارای رمز می باشد و پول از حساب بانکی صادر کننده به حساب دیگرش جابه جا می شود.با این چک نمی توان پول نقد دریافت کرد.در این حالت نیازی به داشتن دست چک توسط صادر کننده چک نمی باشد.این چک قابل سو استفاده نیست و در صورت مفقودی به نقد تبدیل نمی شود.تضمین امنیت این چک به عهده بانک می باشد.وصول چک رمزدار تا ساعاتی از روز توسط بانک انجام می شود و اگر بعد از آن به بانک مراجعه شود به روز بعد منتقل میشود.

 

تفاوت چک رمزدار با سایر چک های بانکی

تضمین چک رمزدار از همه بیشتر می باشد و توسط بانک تضمین میشود و قابل نقد شدن نیست. درصورت مفقودی قابل سو استفاده نمی باشد. و در زمان مشخصی از روز قابل وصول است

اشتراک گذاری مطلب