دلایل اهمیت حسابداری در کسب و کارها

فرقی نمی‌کند که مدیریت یک کسب‌وکار نوپا یا کهنه را برعهده دارید، شما همواره به حسابدار و حسابداری نیاز خواهید داشت. اهمیت خدمات مشاوره مالی و مالیاتی در کسب‌وکارها بر هیچکس پوشیده نیست؛ از تعیین قیمت کالا و خدمات گرفته تا تعیین حقوق کارکنان همه از بخش حسابداری یک تجارت سرچشمه می‌گیرند.

به دنبال تضمین موفقیت کسب‌و‌کار خود هستید یا رویای توسعه آن را در سر می‌پرورانید؟ در دست داشتن امور مالی یکی از چیزهایی است که به آن نیاز دارید. چنانچه همچنان در رابطه با خدمات حسابداری دچار شک و تردید یا کمبود اطلاعات هستید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله پیش‌رو را از دست ندهید.

این مطلب قصد دارد به شما ثابت کند که چرا برای دستیابی به اهداف سازمانی خود به حسابداری نیاز دارید.

یادتان باشد ” هرتراکنش مالی ای در کسب و کار باید ثبت شود”

برنامه‌ریزی برای دستیابی به ثبات مالی

خرید تجهیزات اداری، بهینه کردن سرور ها یا فرایند تبلیغات همه نیاز به یک تصمیم برای پرداخت دارند. تصمیم پرداخت زمانی درست انجام می شود که شما از وجود ثبات مالی در قسمت مالی خود مطمئن باشید.

درواقع بدون آگاهی از امور مالی هیچ‌گاه قادر نخواهید بود که برنامه‌ریزی مناسبی را برای کسب‌و‌کار خود در نظر بگیرید. ما با کمک خدمات حسابداری و گزارشهای به‌دست‌آمده با جنبه های مختلف مشاغل همچون موارد زیر مواجه خواهیم شد:

  • برنامه‌ریزی جریان نقدی
  • برنامه‌ریزی برای فروش
  • برنامه‌ریزی برای تهیه مواد اولیه
  • مدیریت و کنترل موجودی انبار
  • برنامه‌ریزی برای توسعه کسب‌و‌کار

طراحی برنامه های دقیق و بی‌نقص برای همه موارد فوق تنها به کمک حسابداری و داده های حاصل از آن امکان‌پذیر است چرا که در پایان هر تصمیم در فرایند کسب و کار شما نیاز به پرداخت و دریافت پول دارید. خدمات حسابداری می تواند شما را نواقص و کاستی‌های عملکرد بخشهای مختلف سازمان خود نیز آشنا کند.

صورت های مالی به شما میگوید چند چندید؟

گزارشهای حسابداری از هر آنچه در کسب و کار شما میگذرد، پرده برمی‌دارد. گزارشهای حسابداری شامل ترازنامه های مالی، حسابهای سود و زیان و صورت حسابهای جریان نقدی میشوند.

چقدر سود کردید؟ چقدر ضرر کردید؟

چقدر فروش داشتید؟ چقدر خرید نیاز بوده؟

هزینه بیمه و مالیات چقدر بوده؟

تولید یا خدمت چقدر ضایعات یا نارضایتی داشته؟

و هزاران سوال که می تواند معیار های مهم شما در کارتان باشد در یک ساختار مالی درست قابل دیدن و تحلیل است.

بدین ترتیب تجزیه و تحلیل عمومی عملکرد تجارت شما به واسطه این گزارشها امکان‌پذیر میشود.

با این کار کسب‌وکارها با نقاط ضعف و قوت خود به‌خوبی آشنا میشوند. آشنایی با نقاط قوت و ضعف به برنامه‌ریزی برای بهبود عملکرد مشاغل کمک میکند.

در پایان نیز با مقایسه داده های مالی به‌دست‌آمده از این گزارشها این امکان فراهم میشود که عملکرد خود را به صورت ماهانه یا سالیانه ارزیابی کنند.

پیشگیری از بروز هر گونه تخلف

خطری که هر تجارتی را تهدید میکند، امکان سوء‌استفاده از حساب های مالی است. هنگامی که شما از ورودی و خروجی کسب‌وکار خود اطلاع نداشته باشید، احتمال سوء‌استفاده مالی بی‌شک بیشتر میشود.

اینجاست که درک اهمیت حسابداری ساده تر میشود و حسابداری قابل اطمینان حسابهای شما را از هر گونه سوء‌استفاده به دور نگه میدارد. با در دست داشتن کنترل حسابهای مالی دیگر نیازی به نگرانی بابت مالیات و پیگیری‌های دولت نیز کم می شود؛ در واقع با داشتن مشاوره مالی و مالیاتی امکان به وجود آمدن مسائل حقوقی و مالیاتی بسیار کاهش می یابد.

صورت های مالی برای سرمایه گذاران

توسعه کسب و کار همیشه نیازمند سرمایه بوده و هست. اگر شما نیز قصد جذب سرمایه و افزایش سهامداران را دارید بی شک فرایند تهیه صورت های مالی را باید طی کنید.

سرمایه گذاران هیچوقت بخاطر شما یا ایده تان سرمایه گذاری نمی کنند. آنها به گزارشات مالی و داده های کسب و کار تمرکز دارند.

هنگامی که دادههای مالی یک کسب‌وکار روشن و دقیق باشد، بی‌شک افراد دیگر نیز تشویق به سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار شما خواهند شد. اهمیت حسابداری زمانی پررنگ میشود که با تهیه گزارشهایی دقیق امکان قانع کردن سرمایه‌گذاران فراهم شود.

بدین ترتیب با خدمات حسابداری، مشاغل امکان توسعه خواهند داشت و بی‌شک آیندهای بهتری پیش روی آنها قرار خواهد گرفت.

راهی برای فهمیدن!

انتقال اطلاعات مالی به شیوه های قابل فهم با حسابداری قابل انجام است.

حسابداری بازی اعداد و ارقام است و دنیای مختص به خود را دارد. اغلب سرمایه‌گذاران و صاحبان مشاغل به دلیل مشغله کاری بالایی که دارند، فرصت کافی برای درک این اطلاعات را نخواهند داشت.

اینجاست که اهمیت حسابداری مشخص میشود؛ در کتاب حسابداری نقل جالبی از یک تخصص حسابدار وجود دارد که بیان میکند:

«حسابدار حرفهای فردی است که کلیه دادهها و اطلاعات حاصل از امور مالی یک کسب و کار را به شکل داستانی قابل فهم برای دیگران تعریف کند.»

در حسابداری به کمک نمودارها و چارت های مختلف امکان به تصویر کشیدن وضعیت مالی یک کسب و کار فراهم میشود. بدین ترتیب صاحبان مشاغل با درک وضعیت کسب و کار خود امکان اخذ بهترین تصمیمات را خواهند داشت.

فهرست