تنخواه چیست ؟ تنخواه گردان کیست؟

تنخواه چیه و تنخواه گردان چه هزینه هایی رو ثبت میکنه؟

تنخواه

در طی سالهای مختلف شاهده بزرگتر شدن کسب و کارها بوده ایم. و هر چقدر یک کسب و کار بزرگتر شود ، کنترل کسب و کارها سخت تر می شود. بنابراین برای کنترل هزینه ها و انجام هزینه ها توسط افرادی در کسب و کار انجام و گزارش شود. علاوه بر این نکات پرداخت هرگونه هزینه ، نیاز به طی شدن مراحل اداری دارد و امکان دارد طولانی شدن این مراحل به نفع کسب و کار نباشد.

 

تنخواه گردان

شخصی می باشد که مبلغی را برای سهولت در انجام هزینه ها از طرف شرکت دریافت می کند و از این مبلغ برای امور مختلف شرکت برداشت می کند. شخص تنخواه گردان مامور خرید شرکت می باشد و باید بابت خرید های انجام شده مدارک و مستندات مثبته ارائه کند. تمامی اسناد تنخواه گردان باید بررسی و ثبت شوند. حسابداران باید رسیدها و مستندات مربوط به هزینه های انجام شده تنخواه گردان را بررسی کنند، آن ها را به رئیس حسابداری و مدیر مالی ارائه دهند و بعد از تاییدیه و دریافت امضای آن ها را بایگانی و نگهداری کرد.

 

 نکات مهم درباره تنخواه گردان

فرد تنخواه گردان باید مورد تایید هیات مدیره باشد

تنخواه گردان باید بابت هر هزینه ای که انجام می دهد باید مستندات ارائه دهد

شارژ تنخواه باید با از حساب رسمی شرکت باشد

رسید پرداخت تنخواه باید توسط تنخواه گردان امضا شود

از تنخواه گردان بابت ضمانت بازگشت پول هایی که در دستشان می باشد باید سفته یا چک دریافت کرد. 

 

هدف ایجاد تنخواه 

تسهیل در انجام هزینه ها

کنترل وجوه نقد

کاهش حجم عملیات مالی

پرداخت سریع هزینه ها بدون نیاز به امور اداری

 

انواع تنخواه گردان

تنخواه گردان ثابت

تنخواه گردان متغیر

 

تنخواه گردان ثابت

با توجه به نیاز های یک شرکت مدیران مالی یا رئیس های حسابداری ماهانه یک مبلغ ثابتی را به ماموران خرید خود یا همان تنخواه گردان ها تخصیص داده و پرداخت می کنند.تنخواه گردان باید خرید های مشخص شده در بازه زمانی مشخص را انجام دهد و اسناد و مدارک آن را به بخش مالی تحویل دهد.  پس از ثبت هزینه ها تنخواه گردان شارژ می شود. تنخواه گردان در این نوع تنخواه حق ندارد که هزینه ای جز هزینه های مشخص شده انجام دهد.

 

تنخواه گردان متغیر

با توجه به نیاز های یک شرکت مدیران مالی یا رئیس های حسابداری ماهانه یک مبلغ ثابتی را به ماموران خرید خود یا همان تنخواه گردان ها تخصیص داده و پرداخت می کنند. در پایان دوره هم باید تنخواه گردان ها اسناد و مدارک را به همراه مبلغ باقی مانده به حسابداری تحویل دهند.

 

بستن حساب تنخواه گردان

در پایان سال مالی باید حساب تنخواه گردان بسته شود. حساب تنخواه یک نوع حساب دائمی می باشد و مانند سایر حساب ها دائمی باید پایان سال بسته شود. بعد از بسته شدن مانده آن ها به سال بعد منتقل می شود.در برخی شرکت ها مدیریت تصمیم بر این دارند که حساب تنخواه گردانان با شرکت صفر شود و به سال بعد انتقال نیابد.

عضویت در هفته نامه ایمیلی حسابیمو
نام و ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه حسابداری و مالیات مطلع شوید.
اشتراک گذاری مطلب