Website logo

نقش استاندارد های حسابداری در فرایند مالی

نقش استاندارد حسابداری در فرایند مالی

هر فردی در زمان ورود به یک حرفه یا یک کسب و کار یا حتی یک جامعه، باید اصول و قوانین پایه آن را فرا بگیرد و به بهترین نحو انجام دهد تا دچار مشکل نشود.

از ویژگی های اصلی و ضروری مدیران مالی در واحدهای اقتصادی می توان به توانایی های بالقوه ای در جهت بررسی وضعیت شرکت ،تحلیل شرایط بازار،افزایش درآمد و کاهش هزینه و…اشاره کرد. مدیران مالی برای اینکه مهارت خود را در زمینه مالی نشان دهند باید بر قوانین مالیات و بیمه ای و استاندارد های مالی مسلط باشند.

آموزش استاندارد های حسابداری

استانداردهای حسابداری، مقررات حاکم بر چگونگی انجام کار حسابداری هستند. استانداردها به عنوان قواعد پایدار مورد پذیرش همگان قرار می گیرند، اما در عمل به طور دائم در تغییرند.

استاندارد های حسابداری بر اساس اصول اصلی و پایه ای حسابداری برای تمامی مشاغل با توجه به شرایط اقتصادی ،مالی و پولی، گاهی هم براساس دین و مذهب و… تعیین می شود.سازمان حسابرسی کل کشور در راستای رسیدن به اهداف خود در زمینه عمل به وظایف خود یعنی تدوین استانداردهای حسابداری ملی که تابعی از استانداردهای حسابداری بین المللی می باشد و اهم چارچوب مفاهیم نظری صورت های مالی به وسیله تعریف استانداردهای حسابداری در کمیته تدوین و تایید آنها در کمیته فنی و نهایتا تصویب در مجمع عمومی سازمان حسابرسی مبادرت می کند.

در دنیای حسابداری امروز دو استاندارد حسابداری مورد استفاده بوده و این 2 استاندارد پیشینه تدوین سایر استانداردها نیز می‌باشند. این دو استاندارد عبارتند از:

  • GAAP or Generally Accepted Accounting principles: اصول پذیرفته شده حسابداری
  • IFRS or Intentional Financial Reporting System: سیستم گزارشگری مالی بین المللی

فارغ از منطقه جغرافیایی که این استانداردها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تفاوت‌هایی اساسی در آنها قابل مشاهده است که تمامی مرتبط با نحوه ثبت اقلام در صورت های مالی می‌باشند.

اهمیت استاندارد حسابداری

اطلاعات مالی سازمان ها و نهادهای اقتصادی و تجاری را می توان از منابع مختلف بدست آورد اما منبع اصلی که بر اساس آن می توان اطلاعات مالی آن واحد اقتصادی را بررسی کرد صورت های مالی می باشد که در پایان دوره خاصی در آن سازمان تهیه و تنظیم می شود به همین دلیل کارشناسان خبره و متخصص در این زمینه در تلاش تهیه و تنظیم صورت های مالی با کیفیت بالا و مطلوب خود هستند. بر این اساس برای تهیه و تنظیم صورت های مالی مطلوب باید از قوانین و ضوابط درست و معتبر بهره بگیریم که در استانداردهای حسابداری به آنها اشاره شده است زیرا در این استانداردها نحوه بررسی رویدادهای مالی و بررسی وجود یا عدم وجود خطا در آن را به طور واضح مشخص کرده است.

استانداردهای حسابداری علاوه بر آنکه چگونگی حسابداری معاملات و رویدادهای مختلف را تعیین میکنند، موجب آثار اقتصادی نیز می شوند.‌‌‌‌‌‌ استانداردهای حسابداری باید به نحوی تدوین و تنظیم شوند که هدفهای گزارشگری مالی را تامین کنند. هدفهای گزارشگری مالی شامل ارائه اطلاعات مناسب برای تصمیم گیری اقتصادی، پیش بینی، مقایسه و ارزیابی جریانهای نقدی آینده و سود آوری و توانایی مدیریت از نظر استفاده بهینه از منابع واحد تجاری نیز هست.

نقش استاندارد های حسابداری در فرآیند مالی

ممکن است صورت های مالی یک سازمان برای استفاده مدیران آن سازمان در جهت بررسی عملکرد و نحوه ادامه روند تا حدودی بر اساس استانداردهای حسابداری انجام نشود اما برای ارائه گزارشات مالی برای استفاده کنندگان دیگر به غیر از مدیران آن سازمان به عنوان مثال برای سهام داران شرکت، سازمان مالیات ، بانک و…نیازمند بهره گیری از استانداردهای معتبر حسابداری هستیم تا عملکرد مالی سازمان مورد نظر را به بهترین وجه ممکن گزارش کنیم.

در رویداد های مالی افراد نیاز دارند که براساس اصول تعیین شده در استاندارد ثبت انجام دهند تا وقتی یک حسابدار بعد از مدت ها به هر علتی از آن شرکت برود حسابدار بعدی بتواند مابقی کار حسابدار قبلی را به درستی انجام دهد علاوه بر این در زمانی که استاندارد حسابداری را رعایت میکنیم باعث میشود که رویداد مالی ثبت شده طی چندین سال متوالی قابل مقایسه باشد چرا که در زمان رعایت این اصول میتوان متوجه شد که محاسبات و روش شناسایی تغییر نکرده و اگر الان این شرکت سود داشته در طی چندین سال متوالی وضعیت بهتری داشته است.

اساس استانداردهای حسابداری بر مبنای “مفاهیم نظری گزارشگری مالی” تدوین گشته است و به گونه ای تنظیم شده تا نیازمندی های متغیر یک واحد اقتصادی را در تهیه گزارش های مالی مطلوب با توجه به شرایط موجود برای اعمال تغییرات جدید پذیرا باشد.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *