اگر صاحب کسب و کار هستید؛ از حسابداری دست بردارید!

اگر صاحب کسب و کار هستید؛ از حسابداری دست بردارید!

این مطلب نوشته ای از آمی کاسار (Amir kassar) مدیر عامل شرکت MULTIFUNDING در سال 2021 است. دورانی که پندمی کرونا سراسر دنیا را فرا گرفته بود.

آمی کاسار در مطلبی که در سایت Inc منتشر کرد به این موضوع پرداخت که انجام دادن کارهای حسابداری توسط خود صاحب کسب و کار، کاری اشتباه است که منجر به طبعات منفی در کسب و کار می شود.

Accounting is one investment you can't afford not to make

پندمی کرونا به ما نشان داد که داشتن یک چارچوب حسابداری خوب برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط چقدر مهم است.

متأسفانه، دیدم که بسیاری از مشتریانم با دانش پایه‌ای که برای پر کردن فرم‌ها و مدارک لازم برای برنامه‌های حمایت از دستمزد و وام‌های فاجعه‌ بار اقتصادی مورد نیاز است، دست و پنجه نرم می‌کنند. برای برخی، این مسئله باعث شد سهم ضروری خود از پول را از دست بدهند. برای دیگران، حتی دردسر های بیشتری داشت چون نمی‌توانستند هزینه‌ای را تحمل کنند.

بله، کاغذبازی‌ها پیچیده و گیج‌کننده است، اما بار مسئولیت بر عهده شما، کارآفرین، است تا از فرصت‌هایی که پیش می‌آیند استفاده کنید. چگونه می‌توانید تصمیمات مالی خوبی بگیرید بدون اینکه دقیقاً بدانید اعداد شما چه هستند؟

تصور کنید که دارید بازی‌های پلی‌آف NBA را تماشا می‌کنید و می‌بینید که ستاره تیمتان با بند کفش‌های باز در زمین بالا و پایین می‌دود. این موضوع چه حسی به شما می‌دهد؟ نگران؟ ترسیده؟ مضطرب؟ خب، دقیقاً همین احساسی است که من دار وقتی با کارآفرینانی روبرو می‌شوم که کنترلی بر دفترکار و حسابداری خود ندارند.

حالا بیش از هر زمان دیگری به “حسابداران برای آمریکا” نیاز داریم!

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک که از اوضاع مالی خود به روز نیستند، نه تنها در درخواست‌های تامین مالی، بلکه در بسیاری از موارد دیگر نیز در معایب قابل توجهی قرار می‌گیرند. اجرای یک کسب‌وکار موفق بدون دانستن اینکه پول از کجا می‌آید و به کجا می‌رود، غیرممکن است.

بسیاری از کارآفرینان به دام این مشکل می‌افتند زیرا آن‌قدر در عملیات روزانه غرق می‌شوند. آن‌ها در جزئیات ریز کسب‌وکار خود گرفتار می‌شوند و وقت کافی برای بررسی و به‌روزرسانی ترازنامه‌ها، حساب‌های دریافتنی و حتی حقوق و دستمزد پیدا نمی‌کنند. سوابق مالی برای تسلیم مالیات‌ها (و اجتناب از جرائم و پنالتی‌ها) و تعیین جریان نقدی، هزینه‌ها، سودآوری و رشد، حیاتی هستند.

همچنین توجه داشته باشید که صرف نظر از اینکه محصول یا خدمات شما چقدر عالی است یا در زمینه‌های دیگر چقدر نابغه هستید، این بدان معنا نیست که شما همچنین یک استاد مالی هستید. کارآفرینان به این دلیل وارد کسب‌وکار نمی‌شوند که با اعداد خوب هستند. آن‌ها به این دلیل وارد کسب‌وکار می‌شوند که یک ایده دارند و شور و اشتیاق بزرگی برای تحقق آن.

یکی از عواقب حسابداری ضعیف در “دوران عادی” این است که کارآفرینان به دلیل نیاز به پول و نبودن سوابق در وضعیت کافی خوب برای بانک یا وام‌دهندگان تحت حمایت اداره کسب‌وکار کوچک، وام‌های گران‌قیمتی را متحمل می‌شوند.

حالا که وارد دوره‌ای نسبتاً عادی‌تر می‌شویم، ضروری است که کسب‌وکارها برنامه‌های مالی خود را با دقت بررسی کنند و تصمیم بگیرند چگونه پیش بروند. خواه شما محتاط هستید یا قدم‌های جسورانه‌ای را برنامه‌ریزی می‌کنید، زمان آن است که برای برنامه‌ریزی پایه‌ای نقدینگی فکر کنید.

بسیاری از کسب‌وکارها در طول پندمی کرونا تغییرات قابل توجهی ایجاد کردند، به این معنا که درصد قابل توجهی از آن‌ها زمانی را برای به‌روزرسانی سیستم‌های گزارش‌دهی خود اختصاص نداده‌اند. این موضوع تعجب‌آور نیست، زیرا گزارش‌دهی و حسابداری اغلب در شرایط فشار بالا در اولویت‌ها پایین می‌آیند. اما خواه برنامه بازنگری‌شده پندمی کرونا خود را حفظ کنید یا به چیز دیگری تغییر دهید، به مالیات خود توجه کنید.

زمانی را برای فکر کردن به نقدینگی ورودی و خروجی خود هر هفته اختصاص دهید — و برای خود بالشتکی ایجاد کنید. آخرین چیزی که می‌خواهید اتفاق بیفتد این است که به دیوار برخورد کنید و پولتان تمام شود، که این امر فرصت‌های شما را محدود می‌کند. درک چرخه‌های نقدینگی شما نیازمند داشتن گزارش‌دهی و زیرساخت‌های مناسب در اطراف شماست. از خود بپرسید آیا از گزارش‌دهی مالی خود و توانایی نگاه کردن به حداقل ۶۰-۹۰ روز آینده احساس راحتی می‌کنید.

اگر دوست ندارید که کار حسابداری و دفترکاری انجام دهید یا فکر می‌کنید در آن خوب نیستید، تنها نیستید. اگر این‌طور است، کمک بگیرید. امروزه، بسیاری از حسابداران خدمات مشاوره‌ای هم ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کنند داستان پشت اعدادتان را درک کنید.

با حسابدار خود چک‌اپ داشته باشید یا چند دفتردار را مصاحبه کنید. نظرات مختلفی درباره گام‌هایی که ممکن است برای شما بهترین باشد، دریافت کنید. این یک سرمایه‌گذاری است که نمی‌توانید هزینه نکردن آن را تحمل کنید.

اشتراک گذاری مطلب