قانون جدید چک و سامانه صیاد

قانون جدید چک
همانطور که در جریان هستید در ایران حجم زیادی از معاملات از طریق چک انجام می شود.  در گذشته به دلیل صدور چک هایی که به صورت حامل صادر می شد  خرج چک در بازار و معاملات بسیار زیاد رخ می داد و فرد وصول کننده چک شخص صادر کننده چک را نمی شناخت و در اکثر مواقع در زمان وصول نشدن چک ، چک حامل را برگشت می زد. در صورت مفقودی چک ها امکان سوءاستفاده از چک ها رخ می داد و هر فردی می توانست چک را وصول کند مگر در زمان اعلام مفقودی یا بسته شدن حساب این کار ممکن نبود. امکان استعلام گرفتن وضعیت حساب صادر کننده چک نبود و چک های فاقد اعتبار صادر می شد و فرد برای وصول چک باید زمان زیادی را در دادگاه ها سپری می کرد. امنیت چک ها پایین بود و در صورت مفقودی امکان وصول چک وجود داشت. اما با آمدن قوانین جدید چک و سامانه صیاد این مشکلات برطرف شده است.  

سامانه صیاد

سامانه ای می باشد که توسط آن و با آمدن قوانین جدید چک، متمرکز سازی دست چک ها، امکان اعتبار سنجی صاحبان دست چک و حق امضا ها بوجود آمده است و به افراد بد سابقه دسته چک نمی دهند. از طریق این سامانه می توان بر اساس شناسه هر چک وضعیت آن را بررسی کرد. این سامانه اعتبار چک ها را افزایش داده است. این سامانه باعث کاهش تنش های اعتباری، رصد چک ها، حذف شعب در صدور دست چک ، یکسان شدن شکل تمامی چک ها شده است.  البته برای ایجاد تمایز چک هر بانک فقط لوگو هر بانک بر روی چک ها صادر می شود.  

نحوه استعلام وضعیت چک های صیادی

برای بررسی وضعیت هر چک می توان در سامانه پیامکی 701701 استعلام وضعیت چک ها را گرفت. این پیامک وضعیت سفید ، زرد، نارنجی ، قهوه ای و قرمز را نشان می دهد که هر کدام نشانه ی یک نوع وضعیت چک می باشد.  

قوانین جدید

از قوانین جدید چک می توان به موارد زیر اشاره کرد در زمان داشتن چک برگشتی صدور دسته چک جدید ممنوع می باشد و علاوه بر آن ها  گشایش اعتبار اسنادی ارزی و ریالی و پرداخت تسهیلات بانکی برای این افراد امکان پذیر نمی باشد. در صورت برگشت چک باید به بعد از مراجعه به بانک و دریافت کد رهگیری به دفتر خدمات قوه قضاییه رفت و شکایتمان را ثبت کنیم. بعد از اتمام این مراحل طی مهلت ده روزه چک وصول می شود. صدور چک های صیادی بدون ثبت در سامانه بدون اعتبار می باشد. صادر کننده چک اطلاعات مربوط به چک را در سامانه صیادی باید ثبت کند و فرد دریافت کننده چک نیز باید تایید کند. پشت نویسی در چک های جدید حذف شده و فرد باید در سامانه صیادی ثبت انتقال را انجام دهد. دسترسی به سامانه از طریق موبایل بانک و اینترنت بانک برای تمامی کاربران امکان پذیر است.  

ممنوعیت صدور دست چک

صدور دست چک در قانون جدید برای افراد زیر ممنوع می باشد افراد ورشکسته افراد دارای چک برگشتی رفع سوء اثر نشده افرادی که طبق حکم قضایی مجرم می باشند و و از دید قانون دریافت دست چک برایشان ممنوع شده باشد. افرادی که تعداد چک وصول شده آنها به حد تعیین شده بانک مرکزی نرسیده باشد.
عضویت در هفته نامه ایمیلی حسابیمو
نام و ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه حسابداری و مالیات مطلع شوید.
اشتراک گذاری مطلب