از 25 خرداد تا 5 تیر با 3 میلیون تومان تخفیف
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

قانون پایانه های فروشگاهی

قانون پایانه فروشگاهی

قانون پایانه های فروشگاهی برای بهبود پرداخت های مالیاتی و شفاف سازی های مالیاتی بوجود آمده است. توسط این قانون تمامی افراد معاملات خود را اعلام می کنند و در نهایت مبلغ مالیات دقیق و درستی برای افراد محاسبه می شود. در این زمان رسیدگی مالیاتی به ندرت رخ می دهد. هزینه های سازمان مالیاتی کمتر می شود . تمامی فرآیند مالیاتی به صورت الکترونیکی رخ می دهد و درصد خطای انسانی و چالش های بین مودی و سازمان مالیاتی کاهش می یابد.

 

برای بهتر متوجه شدن این قانون در ابتدا با اصطلاح پایانه های فروشگاهی آشنا شویم.

 

پایانه های فروشگاهی

 رایانه،دستگاه های کارتخوان، درگاه های پرداخت یا هر وسیله دیگر که امکان اتصال به شبکه های الکترونیکی پرداخت رسمی و سامانه مودیان را داشته باشد و بتواند فاکتور صادر کند را پایانه فروشگاهی می گوییم.

 

سامانه مودیان

این سامانه تحت پوشش سازمان مالیاتی می باشد که برای هر مودی یک کارپوشه اختصاص می دهد که مودیان باید حافظه های مالیاتی خود را به این سامانه متصل کنند.

 

مشمولین قانون پایانه های فروشگاهی

از دید قانون مالیاتی تمامی اشخاص حقیقی یا صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی فصل چهارم و پنجم باب سوم مشمول این قانون می باشند.

 

تکالیف اشخاص مشمول این قانون

کلیه اشخاص مکلف به ثبت نام در سامانه مودیان می باشند اما افرادی که به فعالیت های خرده فروشی مشغول می باشند و با مصرف کنندگان نهایی در ارتباط هستند باید علاوه بر ثبت نام در سامانه مودیان پایانه های فروشگاهی داشته باشند.

تمامی صورت حساب های مودیان باید در سامانه مودیان ثبت و صادر شود. بعد از راه اندازی سامانه مودیان تمامی فاکتورهای صادرشده در این سامانه مورد پذیرش می باشد.

اگر در ارزش افزوده فاکتورهایی به عنوان اعتبار مالیاتی وجود دارد باید در این سامانه ثبت شده باشد تا مورد تایید سازمان قرار گیرد.

 

صورتحساب توسط فروشنده در سامانه مودیان باید ثبت شود. درصورتیکه مودی خریدار مصرف کننده نهایی نباشد اطلاعات خرید در کارپوشه ی او ثبت می شود و با تایید کردن این فاکتور به عنوان اعتبار مالیاتی برایش ثبت می شود.

اگر فروش به مصرف کننده نهایی صورت بگیرد فروش ها توسط پایانه فروشگاهی ثبت می شود.

در پایان هر دوره سه ماهه محاسبات ارزش افزوده ای به طور خودکار ثبت می شود و اگر مودی باید مالیات مربوطه را به سازمان پرداخت کند در موعد مقرر مبلغ را به حساب سازمان مالیاتی باید واریز کند. از زمان راه اندازی این سامانه دیگر نیاز به ثبت معاملات در صورت معاملات فصلی نمی باشد.

 

در صورت مشاهده تخلفات مختلف از مودیان، جرائم مربوط به این قانون به این افراد طبق ماده 22 قانون پایانه های فروشگاهی تعلق می گیرد که باید آنها را پرداخت کنند و به عنوان مودی با سابقه مالیاتی بد شناخته می شود و سازمان مالیاتی آن ها را رسیدگی می کند.

عضویت در هفته نامه ایمیلی حسابیمو
نام و ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه حسابداری و مالیات مطلع شوید.
اشتراک گذاری مطلب