انواع حسابداری را بشناسیم

دسته بندی :حسابداری ۲۹ دی ۱۳۹۹ امیر نوروزی
انواع حسابداری خدماتی، تولیدی و ...

[vc_row][vc_column][vc_column_text css=”%7B%22default%22%3A%7B%22color%22%3A%22%23536353%22%7D%7D”]

انواع حسابداری

در مقاله قبلی درباره تعریف و اهداف حسابداری صحبت کردیم. انواع حسابداری وجود دارد چرا که نوع کسبو کارها متفاوت است و این تفاوت در فرایند های مالی هرکدام تاثیر خاص خودش را دارد. خیلی مهم است که شما بدانید در اولین مرحله چه نوع حسابداری یاد بگیرید. حسابداری به بخش های مختلفی تقسیم بندی میشود. زمان آن رسیده که درباره تعدادی از این بخش بندی ها صحبت کنیم.

حسابداری خدماتی:

خدمت یعنی براساس توانایی و مهارت یک شرکت یا شخص کاری برای ما انجام شود و در این حین هیچ محصولی تولید نمی شود. پس ما در این نوع شرکت ها نه کالایی تولید میکنیم و نه کالایی وارد میکنیم و فقط خدماتی را براساس توانایی های خود ارائه میدهیم. به طور مثال شرکت های آموزش، شرکت های حمل و نقل،مشاوره آنلاین و یا شرکت های خدمات  نظافت بدون ارائه محصول فیزیکی فعالیت انجام میدهند و درآمد کسب میکنند.

حسابداری صنعتی:

این نوع حسابداری از زمان انقلاب صنعتی به بعد گسترش پیدا کرد و هدف اصلی آن محاسبه بهای تمام شده محصول تولیدی ست. در نتیجه این نوع حسابداری به تولیدی ها مربوط میشود.

حسابداری تولیدی، موجودی کالای اولیه و تمامی هزینه هایی که طی فرآیند تولید یک کالا انجام می شود را بررسی کرده و در نهایت بهای تمام شده کالا را محاسبه می کند. در این نوع حسابداری تمامی خریدها و هزینه های سربار و دستمزد و نگهداری و … رو بررسی شده و میتوانیم با این نوع حسابداری هزینه ها رو مدیریت کنیم تا بیشترین سود ممکن رو داشته باشیم. این حسابداری برای شرکت های تولیدی و صنعت ها استفاده می شود. شما با نرم افزار های حسابداری با فرمول تولید نیز کار می کنید.

حسابداری بازرگانی:

در این شرکت ها هم کالایی تولید نمیشود بلکه کالا از کشوری خریداری و یا وارد می شود و یا به یک مقصد صادر می شود. طبق تعریفی که بالاتر راجع به این شرکت ها گفتیم حسابداری بازرگانی هم به دو شکل سیستمی اجرا می شود که توضیحی کوتاه درباره هرکدام داده ایم:

سسیتم ادواری:

در این نوع حسابداری موجودی کالا طی دوره تغییری نداشته و برای موجودی کالا ثبت انجام نمی شود بلکه ثبت ها به صورت خرید و فروش ثبت شده و موجودی کالا با شمارش انبار به عنوان موجودی پایان دوره ثبت شده و در گزارشات نمایش داده میشود.

سیستم دائمی:

در این نوع حسابداری حساب موجودی کالا دائما درگیر هست و هر خرید و فروشی که انجام شود در حساب موجودی کالا ثبت شده و موجودی طی دوره کم و زیاد خواهد شد. همه ثبت ها در همان لحظه تغییرات و تراکنش رخ می دهد. طبق این روش هر زمانی که بخواهیم میتوانیم گزارش دقیقی از موجودی انبار داشته باشیم.

حسابداری پیمانکاری:

در تمامی دنیا پروژه های بلند مدت و بزرگ نیاز به تخصص و دانش کافی دارند و به همین علت این پروژه ها در مناقصه گذاشته می شود تا شرکت هایی که توان انجام آن را دارد مسئولیت آن را به عهده بگیرند. به این شرکت ها، شرکت های پیمانکاری گفته می شود. این شرکت ها قرارداد ها و تراکنش های مالی متفاوتی دارند. از شروع تا پایان پروژه همیشه نیاز به یک حسابدار خبره هست تا درآمد ها و هزینه ها رو شناسایی و ثبت کند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

امیر نوروزی

این مطالب رو هم می تونید بخونید :

دیدگاه شما پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: