حسابداری از اول تا آخر!

حسابداری چیست؟

هرچیزی که درباره حسابداری باید بدانید.

اگر شما هم از افرادی هستید که به فکر انتخاب رشته حسابداری برای ادامه تحصیل یا انتخاب شغل حسابداری هستید در هر حالت به مقاله درستی سر زدید.

ما در این مقاله سعی داریم یکی از  جامع ‌ترین و کامل‌ترین تعاریف از حسابداری، موارد استفاده از آن در شرکت‌ها و فروشگاه‌ها، انواع حسابداری، نرم‌افزارهای حسابداری و تاریخچه‌ای کلی از حسابداری را برای شما بیان می‌کنیم. همراه حسابیمو باشید برای شناختن حسابداری.

از تاریخچه تا ثبت سند!

حسابداری از کجا اومد؟

قدیمی‌ترین اسنادی که این روزها از حسابداری نزد بشریت وجود دارند، لوح‌هایی هستند که به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردند. ایران نیز به عنوان یکی از متمدن‌ترین و باستانی‌ترین ملت‌ها، دارای گذشته‌ای مملو از حسابداری بوده و هست؛ اما حسابداری مدرن و به معنای امروزی توسط پاچیولی در سال ۱۴۹۴ در کتاب سوما مطرح شد.

پاچیولی اولین منبع حسابداری مدرن را که تا به امروز به عنوان مرجع شناخته می‌شود را به رشته کلام درآورد.

آنچه پاچیولی در بخشــی از کتاب سوما توضیح میدهد، موسوم به نحوهی اســتفاده از حسابداری دوطرفه حســابداری ونیزی، در ثبت معامالت تجاری اســت. امروز اســتفاده از این روش حسابداری عادی به نظر میرســد. ولی زمانی که پاچیولی آن را معرفی کرد، یک فن بدیع و مبتکرانه به شــمار میآمد. داراییها برابر است با بدهیها به عالوه حقوق مالکان یا همان سرمایه؛ این معادله ی ساده بنیان حسابداری ونیزی یا حســابداری دوطرفه است که پاچیولی در سوما برای نخستین بار به مردم سرتاسر ایتالیا و جهانیان معرفی کرد.

حسابداری چه تعریفی دارد؟

حسابداری یا accountancy در ویکی پدیا به عنوان شغلی در تعامل با حوزه مالی و فرایند های پولی شناخته می شود.

حسابدار نیز شخصی است که به این امور مسلط است.

در یک جمله نه چندان سخت حسابداری یعنی :

شناسایی ، اندازه گیری و ثبت گزارشات مالی، طوری که ما بتوانیم با استفاده از این اطلاعات قضاوت و تصمیم گیری آگاهانه داشته باشیم.

حسابدار چه وظیفه ای دارد؟

یک حسابدار درابتدا باید بداند حسابداری چیست، از چه شاخه هایی تشکیل شده است و در چه شرکت هایی میتواند خدمات ارائه دهد. پس از آن باید درمورد گزارشات و اصول و فرضیات و قوانین آن اطلاعات داشته باشد.

به قول سیمون سینک باید چرایی هرکاری را بداند!

حسابداری اهمیت هم دارد؟

بله. در یک عبارت قاطعانه بله. چرا که تمام شرکت ها و تجارت ها نیاز به ساختار های درست مالی دارند. مالیات، بیمه، انبارداری، فروش، درآمد و هزینه و … نیازمند آمار و ارقام قابل استناد هستند. زبان مالی یکی از مهم ترین بناهای موفقیت هر کسب و کاری است. اهمیت حسابداری در زمان جذب سرمایه یا تحلیل های مهم شرکت ها نیز به چشم می خورد.

تقریبا هر تحلیلی در کسب و کار یک بخش مالی مخصوص به خود دارد که به شما می گوید این کار چقدر به سود یا ضرر شماست یا چقدر درآمد و هزینه ازین فعالیت کسب می شود.

تیلمان فریتیتا میلیونر آمریکایی و مالک شرکت تفریحات و سرگرمی لندریز می گوید “هیچ گاه اجازه ندهید کسب و کارتان از قسمت مالی شما زودتر رشد کند. اعداد خود را بشناسید.”

 

پس بیایید اولین مفاهیم حسابداری را باهم مرور کنیم:

انواع حسابداری

نوع های مختلفی از حسابداری وجود دارد چرا که نوع کسبو کارها متفاوت است و این تفاوت در فرایند های مالی هرکدام تاثیر خاص خودش را دارد. خیلی مهم است که شما بدانید در اولین مرحله چه نوع حسابداری یاد بگیرید.

حسابداری خدماتی : در این نوع شرکت ها نه کالایی تولید میکنیم و نه کالایی وارد میکنیم و فقط خدماتی را براساس توانایی های خود ارائه میدهیم.

حسابداری صنعتی: این نوع حسابداری از زمان انقلاب صنعتی به بعد گسترش پیدا کرد و هدف اصلی آن محاسبه بهای تمام شده محصول تولیدی ست. در نتیجه این نوع حسابداری به تولیدی ها مربوط میشود.

حسابداری بازرگانی: در این شرکت ها هم کالایی تولید نمیشود بلکه کالا از کشوری خریداری و یا وارد می شود و یا به یک مقصد صادر می شود.

حسابداری پیمانکاری: در تمامی دنیا پروژه های بلند مدت و بزرگ نیاز به تخصص و دانش کافی دارند و به همین علت این پروژه ها در مناقصه گذاشته می شود تا شرکت هایی که توان انجام آن را دارد مسئولیت آن را به عهده بگیرند. به این شرکت ها، شرکت های پیمانکاری گفته می شود.

 

مالیات در حسابداری

بی شک یکی از مهم ترین نقش های شما به عنوان حسابدار دانش مالیاتی شماست. حسابداری و مالیات موضوعاتی جدا نشدنی هستند.

مالیات چیست؟

مالیات یک هزینه اجتماعی است که تمامی افراد جامعه موظف به پرداخت آن برای بهره برداری از امکانات کشور می باشند.

مالیات در ایران به دو شکل دریافت می شود :

مالیات های مستقیم و مالیات غیرمستقیم

هرکدام ازین مالیات ها در صنایع و ساختار های مختلف کاری به شاخه های مختلف تبدیل می شوند و براساس قوانین مالیاتی متنوع هستند.

مالیات های مستقیم شامل :

مالیات بر دارایی

مالیات بر ارث

مالیات حق تمبر

مالیات بردرآمد

شما با تسلط بر محاسبات و قوانین مالیاتی می توانید فرایند حسابداری درستی بچینید.

بیمه در حسابداری

محاسبات و قوانین برای بیمه پرسنل، بیمه قرارداد و انواع بیمه های مربوط به یک کسب و کار توسط حسابدار کسب و کار باید مدیریت شود.

 

یک حسابدار چه فعالیت هایی انجام می دهد؟

فعالیت های یک حسابداری به سه دسته کلی تقسیم می شود:

حسابداری، بیمه و مالیات

فعالیت ها:

ثبت سند و تراکنش های مالی مانند خرید و فروش

محاسبه و ارسال لیست بیمه

ساخت و تحلیل گزارش های مالی

ایجاد گزارش صورت معاملات فصلی برای مالیات

ایجاد گزارش ارزش افزوده برای مالیات

ایجاد گزارش اظهارنامه برای مالیات

 

یک حسابداری چه ویژگی هایی فنی ای دارد؟

تسلط به نرم افزار حسابداری

تسلط به انوع ثبت و ماهیت حساب ها

تسلط به آفیس

تسلط به  اصول حسابداری

تسلط به قوانین بیمه و مالیات و قوانین حقوقی بانکی

تسلط به ایجاد و تحلیل انواع گزارش های مالی

 

یک حسابدار چه ویژگی های مهارتی ای دارد؟

قابل اعتماد است.

صداقت دارد و در هیچ شرایطی دروغ نمی گوید.

از مهارت روابط عمومی بالایی برخوردار است.

به دنبال یادگیری بیشتر است.

به ساختار رفتاری و اداری سازمان تسلط دارد.

shareاشتراک گذاری
createنوشته ها
نوشتهٔ بعدی
انواع حسابداری را بشناسیم
تقویم حسابداری سال 1400
فهرست