نحوه محاسبه عیدی و پاداش آخر سال پرسنل

نحوه محاسبه عیدی و پاداش

یکی از مهمترین دغدغه های کارمندان یک شرکت این است که چه مبلغی را در پایان سال به عنوان عیدی و پاداش دریافت می کنند.

طبق قانون ، عیدی کارگران 2 برابر آخرین حقوق آن‌هاست، مشروط بر اینکه از 3 برابر حداقل حقوق  سال مربوطه بیشتر نباشد. نکته جالب توجه این است که ، هیچ کارگری نباید کمتر از حداقل حقوق دریافت کند و عیدی نباید از 2 برابر حداقل حقوق کمتر باشد البته لازم به ذکر است که این مبلغ در مورد کارگرانی است که یک سال در کارگاه مشغول به کارند و کارگرانی که کمتر از 1 سال کار کرده‌اند به نسبت مدت کارکرد از عیدی برخوردار می‌شوند.

 

مشمولین دریافت عیدی و پاداش بیمه

کارگرانی که مشمول قانون کار هستند مشمول دریافت عیدی پاداش هستند و کارگرانی که کمتر از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، مشمول عیدی پایان سال هستند.

 

 زمان پرداخت عیدی پاداش

پرداخت عیدی و پاداش تنها در پایان سال باید انجام شود ولی اگر کارفرما طی سال مبلغی از آن را پرداخت کند به عنوان علی الحساب عیدی و پاداش آخر سال محسوب شود.

 

فرمول محاسبه عیدی و پاداش به صورت روزانه

 

((مزد ثابت (مزد مبنا) * 60) /365 ) * تعداد روز کارکرد

 

مزد ثابت: طبق ماده 36 قانون کار ، مجموع مزد شغل و مزایای ثابت به تبع شغل که ماهانه به کارگر پرداخت می شود را مزد ثابت می گویند.

مزایای ثابت به تبع شغل :طبق تبصره 1 ماده 36 قانون کار ، مزایایی که برحسب ماهیت شغل یا محیط کار و برای ترمیم مزد در ساعات عادی کار پرداخت می گردد ( مانند سختی کار ، حق سرپرستی ، فوق العاده شغل و…)

مثال:

کارکرد 265 روز

مزد روزانه= 1.000.000 ریال

مزایای رفاهی =15.000.000 ریال

عیدی پاداش:

1.000.000*60=60.000.000 ریال برای یک سال کارکرد

(60.000.000/365)*265=43.561.495 ریال برای 265 روز کارکرد

 

عیدی و پاداش کارگران ساعتی و کارمزدی

ماده ۳۹ قانون کار: مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می‌شود.

آیین نامه تبصره 2 ماده 35 قانون کار :ماخذ محاسبه عیدی و پاداش ، سنوات پایان خدمت کارکنان و مرخصی استفاده نشده کارگران ساعتی و کارمزدی میانگین 90 روز آخر دریافتی آنها می باشد.

 

فرمول محاسبه عیدی و پاداش کارگران ساعتی و کارمزدی به صورت روزانه:

 

((میانگین دریافتی 90 روز آخر * 60) /365 ) * تعداد روز کارکرد

 

عوامل موثر بر عیدی و پاداش

نحوه محاسبه عیدی و پاداش پایان سال ، مبلغ مبنای تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران در واحدهای فاقد طرح طبقه بندی مشاغل مزد ثابت، یعنی مزد شغل و مزایای ثابت پرداختی، به تبع شغل خواهد بود، مثل سختی کار، فوق العاده شغل، و هرآن‌چه به تبع شغل به کارگر داده می‌شود. در کارگاه‌هایی که طرح طبقه بندی مشاغل دارند، به جای مزد ثابت ما از مزد مبنا استفاده می کنیم .

مزایای رفاهی و انگیزشی از قبیل حق مسکن، خواروبار و عائله مندی، در این خصوص لحاظ نخواهد شد. بیمه و مالیات عیدی در سطح و میزانی که ذکر شد و در قانون تعیین شده، از پرداخت حق بیمه معاف است اما به آن مالیات تعلق می‌گیرد.

 

معافیت های عیدی و پاداش

 مبلغ عیدی سالانه، دارای معافیت معادل یک دوازدهم معافیت مالیاتی تعیین شده ی سالانه است

مبلغ عیدی طبق قانون کار مشمول بیمه تامین اجتماعی نمی باشد

نکته مهم درباره عیدی سالانه این می باشد که حتما در زمان محاسبه معافیت مالیات حقوق ، عیدی پاداش را به صورت سالانه در نظر بگیرید

اشتراک گذاری مطلب
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاربر گرامی به دلیل اختلال روی سرور های بین‌المللی، در حال حاضر ویدئو های آموزشی وبسایت با اختلال مواجه شده است. در حال پیگیری فنی این مشکل هستیم. این موضوع بزودی برطرف می شود

با تشکر