تکنولوژی بلاکچین در حسابداری

تکنولوژی بلاکچین در حسابداری

فناوری بلاکچین این امکان را دارد که در تمامی صنایع استفاده شود. به خصوص بخش مالی ممکن است دستخوش تغییراتی شود.  اگرچه این فناوری مورد توجه بسیاری از بزرگترین موسسات مالی قرار گرفته است ، اما موارد استفاده از آن همچنان در مرحله آزمایشی باقی مانده است. در این مقاله قصد داریم مزایای فناوری بلاکچین را برای موارد خاص استفاده در حسابداری در صنایع نشان دهیم. در مقاله ای از دیلویت درباره این تکنولوژی صحبت میکنیم.

بلاکچین چیست؟

به زبان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود. بیت کوین هم یکی از ارز های دیجیتالی است که با بلاکچین ایجاد شده است.

بیت کوین اولین کاربرد این فناوری بود اما از این سیستم انقلابی برای هر سیستمی که لازم باشد نیاز به اعتماد به واسطه‌ها و افراد شخص ثالث کاهش یابد، می‌توان بهره برد.

وضعیت کنونی فناوری حسابداری

دیجیتالی شدن سیستم حسابداری در مقایسه با سایر صنایع هنوز در مراحل ابتدایی است که برخی از آنها به دلیل پیشرفت تکنولوژی به شدت مختل شده اند. برخی از دلایل را می توان در الزامات نظارتی فوق العاده بالای دولت ها در رابطه با اعتبار و یکپارچگی یافت.

کل سیستم حسابداری ساخته شده است ، به گونه ای که جعل غیرممکن یا حداقل بسیار پر هزینه است. این سیستم برای دستیابی به نفوذ ناپذیری ، به مکانیسم های کنترل متقابل ، کنترل و ترازنامه متکی است.

این امر به طور حتم بر عملکردهای هر روز تأثیر می گذارد. از جمله موارد دیگر ، تکثیر منظم تلاش افراد ، اسناد گسترده و کنترل های دوره ای وجود دارد. بیشتر آنها دستی ، کارهایی فشرده و دور از خودکار بودن هستند. به نظر می رسید تا به امروز ، که این فداکاری و ایثار حسابدارن یک حقیقت بوده است. بلاکچین که اخیراً ظهور کرده است ، دفترچه ای قابل اعتماد و توزیع شده است که به طور آشکار در دسترس است. استفاده از تکنولوژی بلاکچین در حسابداری استفاده بسیار امیدوارکننده ای است. از انطباق با الزامات نظارتی گرفته تا افزایش دفترداری درست . هر چیزی قابل تصور است.

چگونه بلاکچین ممکن است عملکرد حسابداری امروز را افزایش دهد ؟

حسابداری مدرن مالی مبتنی بر یک سیستم ورود دوگانه است. شک و تردید انقلابی در زمینه حسابداری مالی در دوره رنسانس ایجاد کرد. حسابداری مدن مشکل مدیران را حل کرد. آنها نمی دانستند میتوان به تکنولوژی بلاکچین در حسابداری به عنوان یک واسط اعتماد کرد یا خیر.

با این حال ، برای جلب اعتماد خارج از کشور ، حسابرسان عمومی مستقل همچنین اطلاعات مالی شرکت را تأیید می کنند.  هر حسابرسی یک پروژه پرهزینه است ، و متقاضیان شرکت را برای مدت طولانی ملزم می کند.

تکنولوژی بلاکچین در حسابداری می تواند گام بعدی برای حسابداری باشد.

 بجای نگهداری سوابق جداگانه بر اساس رسیدهای معاملات ، شرکتها می توانند معاملات خود را مستقیماً در یک ثبت مشترک بنویسند و یک سیستم قفل شده از سوابق حسابداری پایدار ایجاد کنند. از آنجا که همه ورودی ها توزیع و مهر و موم شده است ، جعل یا تخریب آنها برای پنهان کردن فعالیت عملا غیرممکن است.

مشابه معامله ای که توسط دفتر اسناد رسمی تأیید می شود – فقط به روش الکترونیکی.

شرکت ها از بسیاری جهات سود می برند: استاندارد سازی به حسابرسان اجازه می دهد تا بخش عمده ای از مهمترین داده ها را در پشت صورتهای مالی به طور خودکار تأیید کنند. هزینه و زمان لازم برای انجام حسابرسی بطور قابل توجهی کاهش می یابد. حسابرسان می توانند وقت آزاد شده را در مناطقی صرف کنند که می توانند ارزش بیشتری اضافه کنند ، در معاملات بسیار پیچیده یا مکانیسم های کنترل داخلی.

جملات معروف مربوط به حسابداری

مکانیزم ها

گام های اول به سمت حسابداری مبتنی بر بلاکچین لازم نیست با ثبت مشترکی برای کلیه حساب های ورودی شروع شود.

تکنولوژی بلاکچین در حسابداری به عنوان منبع اعتماد می تواند در ساختارهای حسابداری امروز بسیار مفید باشد.

می تواند به تدریج با رویه های معمول حسابداری ادغام شود:

 شروع از تأمین یکپارچگی سوابق ، تا مسیرهای حسابرسی کاملاً قابل ردیابی.

در پایان راه، حسابرسی های کاملاً خودکار ممکن است واقعیت داشته باشد.

 در ابتدا، بیایید نگاهی به پرونده نگهداری سوابق غیر قابل تغییر بیندازیم.

به عنوان مثال الزامات نظارتی برای نگهداری سوابق در آلمان اثبات عدم تغییر در کل دوره نگهداری است. برای رسیدهای کاغذی ، خطر اصلاح بدون توجه وجود دارد. اما به دلیل ماهیت فیزیکی آنها کم تر دیده می شوند. در مقابل ، پرونده های الکترونیکی از نظر جسمی قابل درک نیستند و از این رو به ویژه آسیب پذیر هستند.

نتیجه این امر طیف گسترده ای از مقررات سازمانی ، فناوری و فرآیندی است. تمام اقدامات پیشگیرانه باید به صورت قاطع برای اشخاص ثالث ثبت شود. جای تعجب نیست که بسیاری از شرکت ها از معرفی یک سیستم بایگانی الکترونیکی جامع پرهیز می کنند ، اگرچه از مزایای آن آگاه هستند. با استفاده از بلاکچین اثبات یکپارچگی پرونده های الکترونیکی به راحتی امکان پذیر است. یکی ازین روش ها ایجاد یک رشته هش ( یک کد رمزگذاری شده ) از پرونده است. آن رشته هش نشانگر اثر انگشت دیجیتال آن پرونده است. سپس آن اثر انگشت در سیستم بلاکچین، به طور غیرقابل تغییر ثبت می شود.  در هر زمان بعدی ، می توان با تولید دوباره اثر انگشت دیجیتالی و مقایسه آن با اثر انگشت ذخیره شده در حافظه سیستم بلاکچین، یکپارچگی آن پرونده را ثابت کرد.

در صورت یکسان بودن اثر انگشت ، از زمان نوشتن هش در بلاکچین ، سند بدون تغییر باقی مانده است.

جمع بندی

سرانجام ، فناوری بلاکچین امکان عقد قراردادهای هوشمند را فراهم می کند ، یعنی برنامه های رایانه ای که ممکن است تحت شرایط خاصی اجرا شوند. به این فکر کنید که بعد از بررسی دریافت کالاهای تحویل داده شده مطابق مشخصات و وجوه کافی در حساب بانکی شرکت ، فاکتور خود را بپردازد.

فناوری بلاکچین توانایی تغییر شکل ماهیت حسابداری امروز را دارد. این ممکن است روشی برای اتوماسیون بسیار زیاد فرایندهای حسابداری با رعایت الزامات نظارتی باشد.  همانطور که در بالا توضیح داده شد ، نقاط شروع بسیاری برای استفاده از فناوری بلاکچین وجود دارد. مجموعه ای از برنامه های جدید به احتمال زیاد دنبال خواهند شد که روی هم ساخته شده اند ، و منجر به خدمات جدید و بی سابقه ای می شوند.

 

منابع مقاله:

 Deloitte: Blockchain Technology A game-changer in accounting

ارز دیجیتال: بلاکچین چیست؟

اشتراک گذاری مطلب