فقط تا 15 اردیبهشت دوره ها را به قیمت سال قبل ثبت نام کنید

انتخاب شغل، یک مسیر سلیقه ای، چطور شغل انتخاب کنم؟

انتخاب شغل حوب

امروزه یکی از بزرگ ترین و مهم ترین دغدغه های افراد در سنین مختلف انتخاب شغل است. به خصوص نوجوانان و جوانان در این امر با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. به همین دلیل همه افراد به مشاوره کاری مناسب نیاز دارند.

زیرا عوامل بسیاری در انتخاب مناسب ترین شغل برای افراد مختلف تاثیر خواهد داشت. چنانکه اگر به این عوامل توجه نکنید و صرفا برای کسب درآمد شغل به خصوصی را انتخاب کنید، در آینده ای نه چندان دور با مشکلات روحی و جسمی بسیاری رو به رو خواهید شد.

 

به همین دلیل مشاوره برای حرفه کاری به افراد کمک می کند که بهترین حرفه را متناسب با نیاز مالی، شخصیت، جسم و روح خود انتخاب کنند.

  • چگونه شغل مناسبی را انتخاب کنیم؟
  • چگونه تغییر شغل دهیم؟
  • مشاوره برای انتخاب شغل به افراد چه کمکی می کند؟
  • نتیجه گیری

گزینش مناسب ترین مشاغل با استفاده از مشاوره انتخاب شغل

انتخاب شغل با انتخاب مناسب ترین شغل بسیار تفاوت دارد. زیرا برای انتخاب شغل کافی است که شما به مجله ها یا سایت های استخدامی مراجعه کنید و اولین آگهی استخدامی را به عنوان شغل خود برگزینید؛ اما کار و حرفه مناسب چگونه است؟

در این رابطه باید بدانید عوامل بسیاری در انتخاب شغل تاثیر دارند که باید با توجه به این عوامل حرفه مورد نظر را بپذیرید. درواقع مناسب ترین شغل برای افراد آن است که با تمام جوانب زندگی او تناسب داشته باشد.

به همین دلیل امروزه مشاوران انتخاب شغل راهکارهایی را به افراد ارائه می دهند که با استفاده از آن ها مناسب ترین شغل را برای خود انتخاب کنند. بنابراین ما در این قسمت برای آشنایی بیشتر شما به چند مورد از این راهکارها اشاره می کنیم.

نوع شغل مورد علاقه خود را مشخص کنید

ابتدایی ترین راهکار مشاوره انتخاب شغل برای حرفه ایده آل این است که به علایق خود توجه کنید. زیرا انسان اگر در فضایی قرار بگیرد یا کاری را انجام دهد که مورد علاقه او نباشد، به مرور زمان از لحاظ روحی و جسمی دچار فرسودگی می شود.

بنابراین ابتدا تصمیم بگیرید که به چه مشاغلی علاقه دارید و می خواهید در چه حرفه ای فعالیت کنید؟ در این مسیر رشته تحصیلی یا مهارت های شما بسیار کمک کننده هستند. چنان که اگر از آن دسته افرادی هستید که به رشته تحصیلی خود علاقه داشته اید مناسب ترین شغل برای شما نیز در همین حیطه است.

علاوه بر این باید به این موضوع فکر کنید که انجام چه کاری شما را خوشحال می کند یا حضور در چه نوع محیطی برای شما خوشایند است؟ به این شکل به راحتی شغلی متناسب با علایق و استعدادهای خود را پیدا خواهید کرد.

حال اگر همچنان در رابطه با حرفه مورد علاقه خود تصمیم درستی نگرفته اید، بهتر است از مشاوره تلفنی انتخاب شغل مناسب استفاده کنید. با برقراری ارتباط تلفنی با مشاوران متخصص ما در نوا مشاور با علایق و استعدادهای خود آشنا خواهید شد و داشتن مناسب ترین شغل آسان می شود.

بررسی دستمزد و حقوق مشاغل مختلف

آیا می پرسید در مصاحبه شغلی چه بگوییم ؟ در این رابطه باید بدانید یکی از مهم ترین مسائل در مصاحبه های کاری برای گزینش مناسب ترین شغل، بررسی حقوق و دستمزد است. درواقع برای اینکه شغلی مناسب و ایده آل را برای خود انتخاب کنید، باید درآمد آن را بررسی کنید.

زیرا اصلی ترین دلیل برای انتخاب شغل، کسب درآمد است و افراد باید با توجه به نیازهای مالی خود کاری مناسب را تیک بزنید. در این رابطه توجه داشته باشید درآمدی که دریافت می کنید در برابر کاری که انجام می دهید مناسب باشد.

در واقع هیچ کاری را با دریافت دستمزد کم انجام ندهید. امروزه وضعیت مالی و درآمد بر تمام بخش های زندگی شما تاثیر دارد و باید در گزینه مناسب حرفه به این مورد بسیار توجه داشته باشید که در مخارج زندگی دچار مشکل نشوید.

بنابراین باید بدانید شغلی برای شما ایده آل محسوب می شود که دستمزد و حقوق آن به شما کمک کند که علاوه بر پرداخت مخارج زندگی، به پس انداز بپردازید. زیرا شغل شما درواقع آینده شما را تضمین می کند.

انتخاب شغل براساس محدودیت های شخصیتی

یکی دیگر از راهکارهایی که مشاوره انتخاب شغل مناسب در این زمینه به افراد ارائه می دهد این است که برای حرفه خود به محدودیت های شخصیتی توجه کنند. آیا می پرسید منظور از محدودیت های شخصیتی چیست؟

همه افراد ویژگی ها و خصوصیات روحی و جسمانی منحصر به فردی دارند که علاوه بر تاثیر بر تمام جوانب زندگی، در انتخاب مناسب ترین کار نیز بسیار حائز اهمیت هستند. به همین دلیل کاری برای شما مناسب است که آن را با توجه به ویژگی های شخصیتی خود انتخاب کنید و دچار مشکل نشوید.

به عنوان مثال اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارید کارفرما داشته باشید، باید به کارآفرینی بپردازید که هیچ کارفرمایی نداشته باشید؛ درواقع صاحب کار محسوب شوید. همچنین اگر ارتباط اجتماعی خوبی با افراد ندارید شغل هایی مانند فروشندگی، کافی شاپ وغیره برای شما مناسب نیستند.

بنابراین ابتدا تمامی ویژگی های روحی و جسمی خود را بررسی کنید، سپس نیازهای روحی و جسمی برای هر شغل را در نظر بگیرید. در این صورت بهترین کار را برای خود انتخاب خواهید کرد.

اشتراک گذاری مطلب