از 25 خرداد تا 5 تیر با 3 میلیون تومان تخفیف
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

حسابداری شرکت خدماتی

حسابداری شرکت خدماتی

حسابداری شرکت خدماتی موضوع امروز ماست.  وقتی به یک اداره می روید یا یک درمانگاه، شما محصول فیزیکی دریافت نمی کنید. چیزی که شما دریافت می کنید نوعی از خدمت است. در برخی شرکت‌ها معامله کالا صورت نمی‌گیرد بلکه در ازای ارائه خدمات پول دریافت می‌کنند. بنابراین در این مجموعه‌ها نیاز به نوع خاص حسابداری یا همان حسابداری خدماتی ایجاد می‌شود.

شرکت هایی که تولید کالا ندارند بلکه ارائه خدمات دارند و نیروی انسانی از مهارت خود استفاده میکنند تا خدماتی را ارائه دهند. به عنوان مثال آموزشگاه های موسیقی، تعمیرگاه های مجاز، شرکت های حسابداری، مجموعه های انبارداری ، شرکت های حمل و نقل و ترابری ،هتل ها و اقامتگاه ها، بانک ها، مسافربری ها و باربری ها و همچنین شرکت هایی که خدمات تخصصی حرفه ای به مراجعین خود عرضه می کنند همچون بیمارستان ها و درمانگاه ها شرکتهایی هستند که خدمات ارائه میدهند.

آیا می‌دانید حسابداری خدماتی این شرکت‌ها به چه صورت انجام می‌شود؟ وظایف یک حسابدار در این شرکت‌ها شامل چه عناوینی می‌شود؟ چه استانداردهایی در بخش مالی آن‌ها باید رعایت شود؟ جهت پاسخ به این سوال‌ها کافی است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

وظایف حسابدار شرکت خدماتی

تجزیه و تحلیل داده ها به منظور مشاهده مقدار دقیق سرمایه، بدهی و دارایی، صدور سند حسابداری و ساماندهی اسناد و مدارک بر اساس تاریخ ، دفتر نویسی، انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به کل و مواردی از فرایند های مشخص حسابدار است. در صورت نیاز ترازهای آزمایشی دفاتر کل و معین را تهیه کرده و در دوره ای مشخص گردش حساب و ستون های «بدهکار» و «بستانکار» را مورد سنجش قرار می دهد. در گام آخر هم که در پایان هر سال مالی انجام می پذیرد، حسابدار با تهیه کار برگ به منظور نمایش سود، زیان و ترازنامه، ثبت تعدیلات به منظور اصلاح حساب های معین و کل یا همان بستن حساب های سود و زیانی (موقت)، تهیه ترازنامه و سپس اختتام حساب های دائمی پرونده حسابداری یک سال مالی را خواهد بست. الیته لازم به ذکر است یک حسابدار شرکت خدماتی علاوه بر این موارد وظایف دیگری هم مانند انجام محاسبات حقوق دستمزد و ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق ، آماده کردن گزارشات فصلی و ارزش افزوده رو طی یک سال مالی عهده دار است.

 

نحوه حسابداری شرکت خدماتی

واحدهای خدماتی واحدهایی هستند که خدمتی را به مشتریان ارائه می‌کنند و معمولاً در قبال ارائه خدمت حق الزحمه دریافت می‌کنند. شرکت خدماتی بدون ماده اولیه و با هزینه کردن خرید و وسایل مورد نیاز خدماتی، ارائه خدمت نموده و کسب درآمد و سود می‌کنند.

 

چرخه حسابداری خدماتی

جمع آوری اطلاعات

تجزیه و تحلیل اطلاعات

ثبت معاملات در دفاتر روزنامه

انتقال اقلام به دفاتر کل

تهیه تراز آزمایشی

تهیه صورت های مالی

بستن حساب های موقت

بستن حساب های دائمی

تهیه لیست بیمه

تهیه لیست مالیات بر حقوق

تهیه اظهارنامه ارزش افزوده

تهیه صورت معاملات فصلی

تهیه اظهارنامه مالیاتی

صورت سود و زیان

گزارشی از درآمدها و هزینه های شرکت در طی دوره زمانی می باشد.

تعریف هرکدام از موارد بالا برای انجام حسابداری خدماتی توضیحاتی طولانی به همراه دارند.

ما در اینجا برای شما مهم ترین اقدامات این فرایند را توضیح می دهیم.

 

 

صورت حساب سرمایه

گزارش تغییرات در سرمایه شرکت در دوره زمانی مشخصی را صورت حساب سرمایه شرکت گویند. اقلام تشکیل دهنده صورت حساب سرمایه عبارتند از: سرمایه ابتدای دوره، سرمایه گذاری های مجدد، برداشت های صاحب شرکت و سود یا زیان ویژه شرکت که در صورت سود و زیان محاسبه شده است.

 

 ترازنامه

ترازنامه لیستی از دارایی ها، بدهی ها و سرمایه شرکت در تاریخ مشخصی است که وضعیت مالی یک شرکت را نشان میدهد،عموما این تاریخ آخر ماه یا سال مالی می باشد.

 

صورت گردش وجه نقد

این صورت مجموعه ای از دریافتی ها و پرداختی های شرکت در طی یک سال مالی را ارائه می دهد. صورت گردش وجه نقد در حسابداری خدماتی شامل

گردش وجوه حاصل از فعالیت های عملیاتی

گردش وجوه حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری

گردش وجوه حاصل از فعالیت های تامین مالی می باشد

این صورت مجموعه ای از دریافتی ها و پرداختی های شرکت در طی یک سال مالی را ارائه می دهد. صورت جریان وجوه نقد به ما نشان می‌دهد که چه مقدار وجه نقد در طی دورهٔ حسابداری در یک سازمان ایجاد و مصرف‌شده است .صورت جریان نقد در حسابداری خدماتی شامل گردش وجوه حاصل از فعالیت های عملیاتی گردش وجوه حاصل از فعالیت های سرمایه گذاری گردش وجوه حاصل از فعالیت های تامین مالی می باشد .صورت جریان نقد ابزاری برای مشخص کردن عملکرد مالی یک سازمان است. برای اندازه‌گیری انعطاف‌پذیری مالی استفاده می‌شود و همچنین برای ارزیابی جریان‌های نقدی آتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بستن حساب های موقت

جهت بستن حساب های موقت آنها را ابتدا در دفتر ثبت روزنامه معکوس (حساب های بدهکار را بستانکار و حساب های بستانکار را بدهکار می کنیم) و آن را با حسابی تحت عنوان خلاصه سود و زیان می بندیم، نهایتا حساب خلاصه سود و زیان با حساب سرمایه بسته می شود.

 

بستن حساب های دائمی و تهیه تراز آزمایشی نهایی

کلیه دارایی ها بستانکار و تراز نهایی بدهکار و کلیه بدهی ها و سرمایه بدهکار و تراز نهایی بستانکار ثبت می شود و حساب های دائمی بسته می شوند. همچنین ابتدای سال بعد با ثبت معکوس در دفاتر افتتاح می گردد که به آن به جای تراز نهایی (افتتاحی) گفته می شود.

این موارد می تواند مهم ترین اقدامات یک حسابدار در یک شرکت خدماتی باشد اما ویژگی های مهارتی ای که می تواند فرایند را بهتر کند، شناخت خدمات، تحلیل مالی خدمات و بروز بودن در قوانین و بشخنامه های حوزه کاری است.

 

نقش نرم افزار در شرکت های خدماتی

نرم افزار های حسابداری در شرکت های خدماتی می توانند به صورت کاربردی و در دسترس استفاده شود. ثبت اسناد، گزارش ها و استفاده انها در ثبت خرید و فروش می تواند به روند های سریع تر شدن کسب و کار کمک کند.

عضویت در هفته نامه ایمیلی حسابیمو
نام و ایمیل خود را وارد کنید تا از جدیدترین اخبار و مقالات حوزه حسابداری و مالیات مطلع شوید.
اشتراک گذاری مطلب