بازار کار حسابداری در ایران ، فرصت ها و تهدید ها

بازار کار حسابداری
ما همیشه در حسابیمو معتقدیم هر کجای کسب و کار که تراکنش مالی وجود دارد حسابداری نیز هست. این موضوع گستردگی صنعت مالی و نیاز به این صنعت را ندا می دهد. همه فرایند های عملیاتی، توسعه ، اداری ، ارتباطات ، بازاریابی و …  شما در شرکت ها و سازمان ها به گزارشات مالی ختم می شود. در نتیجه نیاز یکی از نیاز های اساسی هر سازمانی داشتن فرایند درست مالی است.

حسابداری : نیاز همیشگی ، حتی با پیشرفت تکنولوژی

حساب و کتاب از زمان قدیم با داد و ستد مردم همراه بوده است. چرتکه ها جزو ابزار های قدیمی همین چند ده سال پیش است. مردم چه در کسب و کار چه در حرفه خود همیشه حواسشان به حساب و کتاب خودشان است تا از سود و زیان خود باخبر شوند. شرکت ها ، سازمان ها، فروشگاه ها و… روزانه فعالیت های مختلف تجاری دارند و این فعالیت ها قطعا نیاز به حسابداری دارند. در نتیجه نیاز به حسابداری در صنایع مختلف وجود دارد و این نیاز نه به صورت دوره بلکه به صورت همیشگی است.

توسعه صنایع ، توسعه نیاز

صنایع مختلفی در حال متولد شدن یا رسیدن به بلوغ هستند که نیاز به حسابداری دارند. بیوتکنولوژی ، هوش مصنوعی ، رباتیک ، ماشین های هوشمند و … صنایع نو ظهور اند. ممکن است بسیاری از این موارد در ایران نباشد اما قطعا دیگر صنایع رشد خواهد کرد. به وجود آمدن کسب و کار های نوپا و صنایع جدید برای شما فرصت های جدید تر می سازد و قطعا این چرخه متوقف نخواهد شد. به نوعی شما باید خودتان با بروز نگه دارید تا همیشه فرصت داشته باشید. حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان بوجود آمده است، به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن، هدف‌ها و روش‌های حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است چرا که اشخاص، شرکت‌ها و دولت برای تصمیم‌گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی، نیاز به اطلاعاتی قابل اتکا دارند که این اطلاعات را به یاری حسابداری می‌توان به دست آورد.

رشته حسابداری یعنی حضور در بازار کار؟

قطعا خیر. رشته حسابداری طرفداران بسیاری دارد و براساس آمار تعداد بیکاری در این رشته نسبت به رشته های دیگر کمتر است. اما اصلا دل خودتان را صابون نزنید! رشته دانشگاهی حسابداری مناسب بازار کار نیست. شاید بتوان گفت تنها 20 درصد تئوری های بازارکار در دانشگاه است و نباید در دانشگاه سراغ تجربه و مهارت را بگیرید .
اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *