۱۰ سوال فنی حسابداری هفته اول

سوالای فنی ای که از ما پرسیده شده:

۱: آیا صدور فاکتور برای هر واریز الزامیه حتی اگر مبالغ زیر ۱۰۰ تومن باشه؟ یا میشه واریزها را جمع زد و آخر ماه یک فاکتور به نام یک شخص صادر کرد و به عنوان درآمد اظهار کرد.دارای به این نکته که هر واریز توسط افراد مختلف صورت گرفته ایراد نمیگیره ؟

 ترجیحا برای هر فرد به هر مبلغی یه فاکتور زده بشه اما اگر خریدار شما مصرف کننده نهاییه میتونین تمامی مبالغ پایین زیر ۱۰۰ هزارتومن رو روزانه یک فاکتور کنید 

۲: با دادن کد ملی به اشخاصی که کالا بهشون فروختیم آیا برامون مالیات وضع میکنن؟.

 وقتی کالایی را میفروشید درصورت اعلام خریدار وثبت کدملی شما به عنوان فروشنده درآمد شما ثبت میشه ولی لزوما شاید مشمول مالیات نشید.

۳: استفاده از کد ملی فرد فوت شده در فاکتور چه عواقبی داره؟

این کار یک جرم حساب میشه و مالیات با توجه به تراکنش های بانکی میتونه متوجه درآمد شخص بشه پس این کار اثری در فرار مالیاتی و عدم پرداخت مالیاتی نداره

۴: آیا شرکت تولید نرم افزار مشمول مالیات ارزش افزودست؟

بله.مطابق با ماده ۵ قانون مالیات بر ارزش افزوده و فراخوان مرحله دوم مشمولید.

۵: آیا واگذاری خط تلفن ثابت و خط موبایل از شرکت به فرد حقیقی مشمول ارزش افزوده است؟

مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده و بخشنامه های موجود فروش یا واگذاری اموال منقول توسط مودیان ( شرکت) به سایرین مشمول ارزش افزوده است

۶: اگر در یک دوره مالی مقدار خریدمون بیشتر از فروش بشه و ارزش افزوده منفی بشه می پذیرند؟

طبق ماده ۳- ارزش افزوده تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین ارزش افزوده میگن.پس اگه خرید و به تبع آن اعتبار شما بیشتر از فروش تون باشه منع قانونی نداره

۷: در صورت خرید از فروشگاهها و شرکت هایی که در سازمان ثبت شرکتها ثبت نشده اند چطور میتونیم فاکتورهای خرید از این فروشگاهها را در ارزش افزوده بیاریم؟

مبالغ  صورتحساب های خریدی که فاقد مالیات ارزش افزوده هستن باید در قسمت معاف منعکس بشه 

۸: اگر یه شرکتی از ارزش افزوده معافه ولی خرید مواد اولیه یا کالای مشمول داره این مبلغ پرداختی رو باید چی کار کنه؟

این شرکت مبلغ پرداختی ارزش افزوده رو یا به بهای تمام شده کالا اضافه کنه یا به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی ثبتش کنه

۹: مبلغ ارزش افزوده هر صورت وضعیت رو از چه مبلغی باید پرداخت کرد؟

مبلغ ناخالص صورت وضعیت

۱۰: اگر واریزی ها به حساب شرکتی از حساب پرداخت یار شاپرک بانک مرکزی پرداخت بشه، آیا نیاز به صدور فاکتور رسمی و پرداخت مالیات ارزش افزوده برای خدمات سایت زرین پال وجود داره؟ 

معافیت هرگونه موضوع مالیاتی با شناسایی درست درآمد مشخص میشه   اما ورود و خروج وجوه که شامل کلیه خدمات یا فروش حاصله می باشه مالیات نمیشه اما  این زمان نباید بابت خدمت بحث پورسانت کارمزد و…. درمیون باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست